Zespół Interdyscyplinarny
Tryb, sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunków jego funkcjonowania określone zostały w Uchwale Nr VI/34/2011 Rady Miasta Żagań z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego.
Zespół Interdyscyplinarny
Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów z różnych dziedzin, zajmująca się rozwiązaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu. Funkcjonowanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie opiera się właśnie na takich zasadach. Wyznaczone w drodze porozumień zawartych między gminą a podmiotami niosącymi pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie osoby spotykają się w celu nakreślenia sposobu, w jaki chcą działać i wykorzystywać swoje kompetencje, możliwości i zasoby w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Głównym zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest zapewnienie efektywnej współpracy kręgu instytucji i organizacji działający na rzecz zapobiegania i zwalczania zjawiska przemocy w rodzinie na terenie Miasta Żagań.
Prace Zespołu Interdyscyplinarnego mają na celu:
- zatrzymanie przemocy w rodzinie;
- zapewnienie bezpieczeństwa poszczególnym członkom rodziny;
- przywrócenie godności osobom słabszym, narażonym na skrzywdzenie;
- inicjowanie interwencji wobec sprawcy przemocy – rozmowy które pokazują skutki
i konsekwencje stosowania przemocy; - inicjowanie interwencji kryzysowej – pomoc w odzyskaniu mocy i kontroli;
- zaplanowanie działań w dalszej perspektywie, aby zmniejszyć szkody wynikających
z doświadczania przemocy; - zmianę sytuacji prawnej – działania prawne podejmowane są przez klienta i instytucje.
Wymienione działania prowadzone są w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty”, o czym szerzej w zakładce: Procedura „Niebieskie Karty”.
W indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie Zespół może powołać Grupę Roboczą, tj. zespół specjalistów, którzy bezpośrednio współpracują z rodziną. W skład grupy roboczej wchodzą przedstawiciele: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia. W skład grupy roboczej mogą wchodzić także kuratorzy sądowi oraz inne podmioty i specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej.
Zadaniem grup roboczych jest:
- opracowanie i realizacja planu pomocy rodzinie dotkniętej problemem przemocy;
- monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy;
- dokumentowanie podejmowanych działań oraz ich efektów.
Prace Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych realizowane są w ramach obowiązków służbowych i zawodowych.
Dokumentacja pracy zespołu i grup roboczych nie jest jawna i nie podlega udostępnieniu osobom trzecim.